Magnetoterapia spočíva v pôsobení umelého magnetického poľa určitých parametrov na ľudský organizmus. Ide teda o fyzikálnu terapiu, pri ktorej je generované veľkoplošné pulzujúce magnetické pole nízkej frekvencia. Elektrické prúdy vyvolané pulzným magnetickým poľom mierne zvýši teplotu exponovaného tkaniva, približne o 0,5 až 1 ° C.

Umelé alebo vygenerované Magnetické pole vzniká priechodom elektrického prúdu vodičom alebo cievkou. Okolo vodiče vznikajú prstencové siločiary magnetického poľa. Ak vodičom preteká pulzný elektrický prúd, vzniká v jeho okolí pulzné magnetické pole. Naopak, ak pôsobí nejaké premenné magnetické pole na vodič, ale i na živú nervovú, svalovú či inú bunku, objaví sa v nej pretekajúci elektrický prúd. Čo je pre bioelektrický stroj akým človek je veľmi dôležité. Tento jav sa nazýva Elektromagnetická indukcia hrá významnú rolu pri vysvetlení vplyvu magnetického poľa na živý organizmus.

Moderná magnetoterapia využíva okrem prikladania magnetov i pulzné magnetické pole, ktoré vytvárajú špeciálne generátory. Mechanizmus účinku pulzného magnetického pola je založený na zlepšení prechodnosti bunečných membrán. Mení sa aktivita Ca. iónov, dochádza k ovplyvneniu vedenia nervových vzruchov, vazodilatácii. Výsledkom tohto javu je okrem tíšenia bolestí, účinnejšie zásobovanie buniek kyslíkom a ďalšími potrebnými látkami. Zlepšuje sa hojenie a regenerácia. Kľúčový význam v tomto procese hrá špecifická frekvencia a tvar magnetických pulzov.

Účinky pulzného magnetického poľa:

• analgetický efekt – utišuje bolesť
• protizápalový účinok
• urýchľuje proces hojenia a regeneráciu buniek
• rozširuje cievy a zlepšuje prekrvovanie v mieste aplikácie
• posilňuje a stabilizuje kostné tkanivo, napomáha k regenerácii kĺbovej chrupavky a medzistavcových platničiek
• relaxačný účinok na svaly – odstraňuje svalové spazmy, blokády a kŕče.

MÁM ZÁUJEM